Przedszkole Samorządowe nr 24
im. Misia Uszatka w Piotrkowie Trybunalskim

Ważna Informacja

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
beztytulu1-1588685024
Przedszkole zostanie uruchomione 14.05.2020r.. 
           W związku z informacją uzyskaną z Referatu Edukacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zawiadamiam, że Przedszkole Samorządowe Nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi im. Misia Uszatka w Piotrkowie Trybunalskim, dla którego Organem Prowadzącym jest Miasto Piotrków Trybunalski zostanie ponownie uruchomione w dniu 14 maja 2020 roku. 
 
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Przedszkola
Henryka Zawiślak
 
______________________________
PROCEDURA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 24 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
IM. MISIA USZATKA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
 
Podstawa prawna:
 
Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 4 maja 2020 roku dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz.59, oraz z 2020 r., poz.322,374 i 567).
 
1.  Rodzic  zobowiązany jest przekazać  dyrektorowi istotne informacje o stanie  zdrowia dziecka,  celem zapewnienia odpowiedniej  opieki  podczas pobytu w placówce. 
2. Rodzic  powinien zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli ukończyło 4  rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do przedszkola  i z przedszkola.
3. Rodzic w Przedszkolu, zachowuje  wszelkie środki  ostrożności – przez cały czas pobytu w szatni obowiązuje rodzica osłona ust i nosa, jednorazowe rękawiczki, dezynfekcja rąk  na wejściu.  Rodzic po wejściu do placówki zdejmuje dziecku maseczkę i zabiera ze sobą, albo maseczkę jednorazową wyrzuca do wyznaczonego pojemnika.
4. Rodzic w szatni podpisuje oświadczenia, stanowiące załącznik do procedury ( załącznik nr 4). Po podpisaniu oświadczeń, dziecko ma mierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym, przez wyznaczonego pracownika przedszkola.
5. W razie temperatury powyżej 37,4 stopni dziecko, nie jest przyjmowane do przedszkola. Pracownik informuje o tym fakcie dyrektora.
6. Dziecko z szatni do sali przyprowadza pani woźna, wyznaczona przez dyrektora lub wychowawca.
7. Na odbiór dziecka  rodzic czeka w szatni, wcześniej wywołując dziecko przez domofon.
8. Po przyjęciu/ odbiorze dziecka – pracownik przedszkola dezynfekuje niezwłocznie drzwi główne ( wewnętrzne, zewnętrzne), klamki, domofon, podłogę w szatni.
9. Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez jedną osobę, wyłącznie przez osobę zdrową.  Rodzic  przyprowadza  do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
10.  Ścieżką  szybkiej komunikacji z rodzicami będzie wejście główne do Przedszkola i szatnia.
11. Rodzice i osoby przyprowadzające/odbierające dziecko, mają zachować dystans społeczny 2 m w stosunku do pracowników, innych rodziców i dzieci.
12. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnych ( szatnia) z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem na 2 m.
13. Rodzice  nie posyłają dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
14. Dziecko  nie zabiera do przedszkola  niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
15. Regularnie rodzice  przypominają  dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreślają, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
16. Rodzic zwraca dziecku uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania, czy kasłania. Dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
17. Rodzice posyłając dziecko do przedszkola, zdają sobie sprawę o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do przedszkola.
18. Rodzic przyprowadza i odbiera dziecko w godzinach określonych przez siebie w deklaracji.
 
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z otwarciem przedszkoli

       GIS wydał szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dotyczą one m.in.: organizacji opieki, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni oraz gastronomii.

       W materiałach zostały opisane także zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu. Załącznikami do wytycznych są szczegółowe instrukcje: mycia i dezynfekcji rąk oraz prawidłowego zdejmowania maseczek i rękawiczek. Wytyczne będą wsparciem dla organów prowadzących oraz dyrektorów szkół w organizowaniu bezpiecznej opieki nad dziećmi.

Organizacja opieki

       W wytycznych znalazły się zalecenia dotyczące m.in. liczebności grup oraz minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć. Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, że w grupie powinno przebyć do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczebność grupy nie więcej niż o 2 osoby.

       Grupa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Z pomieszczenia tego należy usunąć przedmioty, których nie można łatwo i skutecznie dezynfekować. Organizując pracę przedszkola, dyrektorzy powinni ponadto uniemożliwić kontakty poszczególnych grup dzieci oraz maksymalnie ograniczyć kontakty z osobami z zewnątrz.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

       W tej części znalazły się m.in. zalecenia dotyczące regularnego mycia rąk przez dzieci oraz obligatoryjnej dezynfekcji rąk dla osób dorosłych. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje także monitoring codziennych prac porządkowych oraz dezynfekcję powierzchni dotykowych.

Gastronomia

        W wytycznych zostały opisane zalecenia w zakresie organizacji żywienia. Dotyczą one m.in. utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców. GIS rekomenduje ponadto zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów i poręczy krzeseł po każdej grupie.


Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu

        Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje opracowanie w każdej placówce procedury postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19. W zaleceniach znalazły się założenia, które powinny zostać uwzględnione w takiej procedurze. Ponadto GIS wskazuje, że w każdej placówce powinno zostać wydzielone pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych. Niezbędny jest także kontakt z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz stosowanie się do innych zaleceń GIS.

Załączniki artykułu

wytyczne-gis-dla-przedszkoli-0-1588688773 (pdf) 3.29mb, (Pobrań: 62)
Oświadczenie dla Rodziców (docx) 0.02mb, (Pobrań: 76)
powrót