Przedszkole Samorządowe nr 24
im. Misia Uszatka w Piotrkowie Trybunalskim

Bajki bez barier

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
DSC01259
Każdy z nas jest inny, a przez to tak bardzo wyjątkowy i ważny.
      Systematycznie, podczas zajęć w przedszkolu, poruszamy tak istotne sprawy jak wzajemna akceptacja, tolerancja, zrozumienie potrzeb kolegów i koleżanek. Pomagają nam w tym opowiadania autorstwa J. M. Chmielewskiej z serii "Bajki bez barier", które czytają nam systematycznie nasze kochane panie. Ostatnio rozmawialiśmy na przykład na temat autyzmu, którego cechy przybliżyła nam bajka "Czarodziejka". Dzięki takim rozmowom i zajęciom uczymy się, w jaki sposób rozpoznawać potrzeby naszych kolegów i koleżanek oraz jak panować nad własnym zachowaniem, aby wspomóc naszych przyjaciół z przedszkola. :-) To bardzo pouczające i ciekawe zagadnienia - wszak elementem tolerancji jest zrozumienie drugiego człowieka i tego właśnie się uczymy.
 

W naszym Przedszkolu w ramach Planu Pracy realizujemy Projekt Światełko dla dzieci ,,Bajki bez barier…”

Przedszkole bierze udział w Projekcie Światełko dla dzieci „Bajki bez barier…” współfinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

A oto niektóre pozycje książkowe, kóre zostały już zamówione i przysłane dla naszego Przedszkola:

- Hubek, kubek, wstążka (Zespół Aspergera)
- Czarodziejka (Autyzm),
- Żywe srebro (ADHD),
- Tajemnica znikającyh ciasteczek (Zespół Downa),
- Leo i Nela (Niepełnosprawność ruchowa),
- Kkkora (Zaburzenia mowy),
- Ślimak (Niedosłuch),
- Dziewczynka z okna (Choroba przewlekła),
- Bursztyn (Dziecko niewidome),
- Duży (Upośledzenie umysłowe),
- Wycieczka (Choroba nerek- dializa),
- (Wada serca),
- Mirabelka (Atopowe zapalenie skóry),
- Cukiereczek (cukrzyca),
- Albert i dzieciaki (klasa integracyjna).
 
Dziękujemy Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych!!!

 
      ,,Bajki bez barier” to seria 26 bajek psychoedukacyjnych poruszających tematy różnych niepełnosprawności. Dodatkowo pod każdą bajką znajduje się informacja dla dorosłych - opis choroby / niepełnosprawności/.

Jak nauczyć dziecko wrażliwości i otwartości na odmienność? Odpowiedzią na to pytanie jest konieczność mówienia o chorobach, przełamywanie stereotypów!

      Propozycją Stowarzyszenia było wydanie bajek poruszających temat różnych niepełnosprawności, które nie będą wyjaśniać w sposób medyczny przedstawionych tam przypadłości, ale mają za zadanie udzielić wsparcia, stanowić dodatkowe narzędzie wyjaśniające problem „odmienności” dzieci z niepełnosprawnością. Bajki te są wykorzystane jako narzędzie edukacyjne wyjaśniającego "inność" dzieci z niepełnosprawnością. Dzięki wsparciu nauczycieli i rodziców działania przyniosą oczekiwany efekt: poprawę funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.

       W naszym Przedszkolu każda grupa posiada już w swoich zasobach bibliotecznych wszystkie wyżej wymienione pozycje książkowe. Wychowawcy, nauczyciele, nauczyciele wspomagający, specjaliści, rodzice, dyrektor przedszkola czytają je dzieciom, w zależności od potrzeb. W ten sposób między innymi w naszym Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi im. Misia Uszatka uczymy dzieci tolerancji, szacunku, wzajemnego zrozumienia dla ,,odmienności”.

Nasze dzieci mają prawo do bycia sobą, bycia innym, bycia wolniejszym
i uczenia się w warunkach i w tempie zgodnym z ich potrzebami.
Zapraszamy do naszego Przedszkola wszystkie dzieci i rodziców,
którzy uważają tak samo jak my!!!

 
powrót